Jen la numeraloj de mortintaj parencoj de la Doruga lingvo kompare al la Doruga.
| - |
Doruga |
taroga |
cruka |
dloga |
dëroka |
| 1 |
uj |
oj |
uź |
oź |
- |
| 2 |
ti |
ţi |
te |
- |
- |
| 3 |
daj |
taj |
cëj |
- |
- |
| 4 |
śo |
śa |
- |
- |
- |
| 5 |
vej |
vėj |
- |
- |
- |
| 6 |
oŋ |
aŋ |
- |
- |
- |
| 7 |
ut |
uţ |
ut |
- |
- |
| 8 |
pam |
pą |
fan |
- |
- |
| 9 |
taj |
ţaj |
sëj |
- |
- |
| 10 |
uru |
oro |
urë |
- |
- |
Kaj sekvas kelkaj pronomoj de la supraj lingvoj.
| - |
Doruga |
taroga |
cruka |
dloga |
dëroka |
| 1.P.Sg. |
da |
ta |
cë |
dë |
- |
| 2.P.Sg. |
na |
na |
në |
në |
- |
| 3.P.Sg. |
ra |
ra |
rë |
lë |
- |
| 1.P.Pl. |
de |
te |
ci |
de |
- |
| 2.P.Pl. |
ne |
ne |
ni |
ne |
- |
| 3.P.Pl. |
re |
re |
ri |
le |
- |
Konatas ankaŭ kelkaj help-verboj.
| - |
Doruga |
taroga |
cruka |
dloga |
dëroka |
| "esti" |
ba-ga |
pa-ka |
bwë-gë |
bë-gë |
- |
| "igi" |
tow-ga |
ţaw-ka |
- |
- |
- |
| "iĝi" |
rej-ga |
rėj-ka |
- |
- |
- |
| "preti" |
gwao-ga |
kwaw-ka |
bë-gë |
gwëw-gë |
- |
Verbo-sistemo kompare inter la parencaj lingvoj
| - |
Doruga |
taroga |
cruka |
dloga |
dëroka |
| Infinitivo |
-ga |
-ka |
-gë |
-gë |
- |
| Prezenco |
-da |
-ta |
-dë |
-dë |
- |
| Preterito |
-ja |
-ja |
-jë |
-jë |
- |
| Futuro |
-ba |
-pa |
-bë |
-bë |
- |
| Kondicionalo |
-uj |
-oj |
-uź |
-oź |
- |
aktualigita je 20.05.2004
© René Philipp,