Kitakujo 

Nominalfraza strukturo

En la lingvoj ekzistas diversaj eblecoj aranĝi nominalfrazan strukturon.

Norma Kitaka

La norma Kitaka havas la jenajn nominalfrazajn strukturojn, kiuj samtemple ankaŭ validas por la Altkitaka dialektaro..

Normaj nominalfrazoj
Variaĵo Ekzemplo Traduko Modelo
  Énsaj múde júptelo teésa pjóśu. En mia komputilo estas procesilo. Multaj eŭropaj lingvoj
  Mútap(#1) búŋupi teésa káwku. En mia ventro estas kuko. Mongola
  Káwku telájga émude túldil úpvosaj. Kuko kuŝas sur lia tablo.  
  Káwku émude túldil úpvosaj telájga. Mongola
       

Tokame-dialektoj

La Tokame-dialekto havas en ĉi tiu trajto tri subgrupojn, kiuj distingiĝas nur per la pozicio de la posesivo sufikso. La nordo, mezo kaj sudo samas pri tio. Ĉi tiu variado nur eblas en ĉi tiu dialektaro, ĉar nur la Tokame-dialekto havas posesivajn sufiksojn, kiuj similas al la kutimaj pronomoj.

Tokame-dialektaj nominalfrazoj
Variaĵo Ekzemplo Traduko Modelo Modela ekzemplo Modela strukturo
  mátiri-ŋatap(#1) teléja miaj okuloj lacas Uralaj, Tjurkaj kaj aliaj lingvoj    
  dóstu-ri-metap(#1)-mut por miaj amikoj Hungara kaj tjurka lingvoj barát-ai-m-nak substantivo-pluralo-posesivo-kazo
  Káwku telájga túldipajl úpvosaj Kuko kuŝas sur lia tablo.    
  Derógi-metap(#1)-wep lalájga dáda kívi. Sur mia vojo kuŝis granda ŝtono. Kvenja tielyanna(#2) substantivo-posesivo-kazo
  Dóhtri-ri-metap(#1) temóga gélarin
gútlurin.
Miaj filinoj ŝatas flavajn ŝuojn.      

Nordorienta subdialekto

Nordorienta Tokame-dialekto
Variaĵo Ekzemplo Traduko Modelo Modela ekzemplo Modela strukturo
. házuripimeteśka ĉu ankaŭ en miaj domoj Finna talo-i-ssa-ni-kin-ko substantivo-pluralo-kazo-posesivo(-adverbo-demando)
  házuripime en miaj domoj talo-i-ssa-ni substantivo-pluralo-kazo-posesivo
           

Nordokcidenta subdialekto

Nordokcidenta Tokame-dialekto
Variaĵo Ekzemplo Traduko Modelo Modela ekzemplo Modela strukturo
  bámbometap(#1)rimut por miaj infanoj Keĉua wawaykunapaq substantivo-posesivo-pluralo-kazo
  áhhumetap(#1)rimut por miaj fratoj Sumera šeš-ĝu-ene-ra
  Dóhtri-metap(#1)-ri temóga gélarin
gútlurin.
Miaj filinoj ŝatas flavajn ŝuojn. Kvenja yendenyar substantivo-posesivo-pluralo

© René Philipp - Bilnjobíru Àdvodóstu, komencita la 7an de julio 2008, aktualigita je 08.09.2017