Kitakujo 

Negacio / nemdíhi

En la Kitaka ekzistas diversaj eblecoj nei ion.

partikuloj
maj ne(#1) Taj.: mài(#2) Ŋa maj temáka. Mi ne manĝas.
nem Hung.: nem Mu nem temáka.
néte nek Hung.: nem + Sans.: ati Míco tepíta néte véjnun néte rújpin. Kato trinkas nek vinon nek brandon.
śe(#3) ne(#4) Enc.: še Śe, mu nem teméda. Ne, mi ne scias.
Śe, mu njéśaź teméda.
imperativo
ma- ne -u Sans.: mâ > Cig.: ma,
Toĥ.B: má & Kiĉ.: ma-
& Ar.: mâ; ...
Maéta mícon! Ne manĝu katon!
na-(#5) Sk.: na, Cig.: na- Nanjáma mícon!
negacia verbo
na-njéśa ne(#6) Enc.: ńeś Mu tenjéśa naméda. Mi ne scias.
njéśaź Míco njéśaź teképa naćíta búkun. Kato ne kapablas legi libron.
njéśajed Mútap níni njéśajed tezíva. Mia avino jam ne vivas.
njéśasjak Prícu njéśasjak tetóka kiesperánton. Frico ankoraŭ ne parolas Esperanton.
neaj konverboj
-guj sen -i Mong.: -гүй Útu léjpin étaguj téon lapíta. Utuo trinkis teon sen manĝi panon.
-njéś Enc.: ńeś Íti źémljon étanjeś téon lapíta. Itino trinkis teon sen manĝi bulkon.
afiksoj
an- mal- Sans.: an-, Gr.: an- & Kor.: an- anmója malbela
pa-(#7) sen- Alb.: pa papúla senmona
-tlen-(#8) Hung.: -tlen(#9) púltlena

Al la sekva ĉapitro
21.05.2018